Proszę ŚCIĄGNĄĆ i WYPEŁNIĆ kwestionariusz znajdujący się obok!

Podstawą do umieszczenia nazwiska na liście jest UDOKUMENTOWANE uczestnictwo w obronie Helu - co obecnie, po latach jest trudne, a czasem niemal niemożliwe do udowodnienia.

 

Nawet jeśli nazwisko OBROŃCY jest już na liście - BARDZO NAM ZALEŻY na nadesłaniu nam wypełnionego jak najdokładniej kwestionariusza dostępnego obok!!! - koniecznie o to prosimy!!!
tylko w ten sposób uzyskamy cenny kontakt z rodziną OBROŃCY
tylko w ten sposób uzupełnimy historię życia danego OBROŃCY
tylko dzięki temu zachowamy w historii pełniejsze informacje o OBROŃCY


Interesuje nas CAŁE ŻYCIE OBROŃCY - i tylko od Jego rodziny zależy jak wiele dokumentów i zdjęć nam przekażą.
Gromadzimy w formie elektronicznej WSZELKIE dokumenty i zdjęcia związane z Obrońcą Helu.

Jeśli nie dotrze do nas kwestionariusz - wiele informacji zaginie BEZPOWROTNIE! pomóżcie nam, aby tak się nie stało...DOKŁADNE i SZCZEGÓŁOWE wypełnienie przez Rodzinę Obrońcy KWESTIONARIUSZA personalnego Obrońcy Helu dostępnego powyżej jest NAJWAŻNIEJSZYM źródłem informacji o Obrońcy.:
jest bezcennym materiałem dla przyszłych historyków,
jest najważniejszym źródłem poszerzającym nasze Archiwum,
umożliwia dokonywanie późniejszych korekt i uzupełnień,
jest warunkiem zasięgania informacji na temat OBROŃCY

 

(Tylko sprawdzając posiadane już dane z nadesłanym formularzem, możemy dochować staranności w korygowaniu danych!)

Zasady skanowania i opisywania zdjęć i dokumentów

Gromadzimy w formie elektronicznej WSZELKIE dokumenty związane z obrońcami Helu - interesuje nas CAŁE ŻYCIE każdego z Obrońców Helu. Aby nie zaginęły bezcenne informacje historyczne, relacje i dokumenty - prosimy o przekazywanie ich do archiwum naszego Muzeum - w oryginałach, lub jako skany komputerowe w formacie .TIF lub .JPG. (Bardzo proszę o nienadsyłanie skanów w formacie .PDF, ani skanów wklejonych do Worda!).


Zdjęcia skanujemy KAŻDE ODDZIELNIE, do formatu .JPG lub .TIF,  z rozdzielczością co najmniej 600 dpi.

Powinny być widoczne wszystkie cztery krawędzie zdjęcia.
Bardzo ważny jest opis zdjęcia, zdjęcie bez opisu traci swoją wartość historyczną.

Jeżeli na odwrocie znajduje się jakiś tekst, pieczątki lub tp. skanujemy także to z opisem "fot....rewers"
W opisie zdjęcia należy podać datę (choćby przybliżoną), miejsce wykonania (choćby orientacyjnie) i identyfikację znanych sobie osób na zdjęciu.

Poniżej - przykładowe, prawidłowe opisy zdjęć:

 

1939.10.02 od prawej kpt. Rutkowski, kpt.Przybyszewski ranny, kpt.Wojcieszek 1939.10.02 od prawej kpt. Rutkowski, kpt.Przybyszewski ranny, kpt.Wojcieszek    lata trzydzieste. bal. W. Janowski u gory drugi od lewej lata trzydzieste. bal. W. Janowski u gory drugi od lewej

 

Dokumenty skanujemy KAŻDY ODDZIELNIE, do formatu .JPG lub .TIF,  z rozdzielczością co najmniej 300 dpi.

Powinny być widoczne wszystkie cztery krawędzie dokumentu. 

Dokument najlepiej opisać jego datą, np. "1938.03.12 akt ślubu"Bardzo prosimy o pomoc w uzupełnianiu i aktualizacji naszego wykazu. Odpowiemy na każdy mail czy list. Gromadzimy w formie elektronicznej wszelkie dokumenty związane z obrońcami Helu. Zwracamy koszty skanowania i przesyłki związane z uzupełnianiem spisu Obrońców. Prosimy - zwłaszcza żyjących obrońców Helu lub ich rodziny - o podawanie aktualnych adresów do korespondencji. Gromadzimy ponadto wszelkie relacje z dni obrony Helu, wszelkie zdjęcia i pamiątki.
Zainteresowani mogą zasięgnąć informacji na temat danej osoby a także uzupełnić posiadane przez MOW informacje.
Proszę nam pomóc - nie możemy dopisywać nowych, niepotwierdzonych w żaden sposób nazwisk, nie mając adresu kontaktowego i telefonu osoby która zgłasza, nie mając żadnego dokumentu Obrońcy - choćby metryki, zdjęcia – czy czegokolwiek innego.
Z zasady nie przyjmujemy ustnie ani telefonicznie żadnych korekt, czy poprawek – każda informacja musi być potwierdzona na piśmie, przez podpisanego członka rodziny Obrońcy - żeby ktoś nieuprawniony nie zafałszował danych państwa przodków.

Prosimy o nadsyłanie wypełnionych kwestionariuszy, uzupełnień, uwag itp. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszelkie dane wpisane w niniejszym kwestionariuszu są objęte przez Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu ochroną danych osobowych i będą wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z historią obrony Helu.

Polityka ochrony prywatności