W czasie tegorocznej Nocy Muzeów, jak co roku zaprezentowaliśmy gościom interaktywne widowisko militarne.

Muzeum Obrony Wybrzeża serdecznie dziękuje rekonstruktorom za ogromne zaangażowanie, pomysłowość i oddanie realizmu wojny.

 

W tym roku stanowisko ogniowe B3 wraz przyległym terenem zamieniło się w pole bitwy o przyczółek Czerniakowski w Warszawie. Powstanie Warszawskie dobiegało końca, oddziały AK na Powiślu Czerniakowskim – wspierane od 16 września przez kilkuset żołnierzy 9. Pułku piechoty Wojska Polskiego – przez blisko dwa tygodnie desperacko broniły przyczółka. W dniu 13 września Niemcy wypchnęli powstańców z rejonu ul. Książęcej, przerywając w ten sposób połączenie Czerniakowa ze Śródmieściem. W następnych dniach Niemcy systematycznie spychali powstańców do niewielkiego kotła nad Wisłą.  W dniu 19 września, wobec przewagi nieprzyjaciela oraz braku widoków na pomoc zza Wisły, przeprowadzono częściową ewakuację Czerniakowa. Tego wieczoru blisko 260 żołnierzy Zgrupowania „Radosław” zeszło do kanałów i podjęło próbę ewakuacji na Mokotów. 

    Rekonstruktorzy biorący udział w widowisku w MOW postarali się o jak największy realizm.  Podobnie jak w latach poprzednich, turyści w grupach 25 osobowych wcielali się w grupę uciekinierów, która pod opieką przewodników próbowała przedostać się kanałami na Mokotów.

Rekonstruktorzy postarali się sie przekazać uczestnikom duża dawkę emocji oraz przybliżyć realia tych tragicznych chwil.

    W rekonstrukcji walk wzięło udział 36 rekonstruktorów, którzy przybyli do Helu z Trójmiasta, Bydgoszczy i wielu innych miast w Polsce.

W inscenizacji wzięły udział następujące grupy rekonstruktorskie 

 -SRH Die Freiwilligen

-GRH Kampfgruppe NORD

-SHR Norland

-Harcerze z 20 Redzkiej Drużyny Harcerskiej Czarnych Beretów

Podczas inscenizacji można było zobaczyć pięknie odrestaurowane motocykl

DKW NZ-350   z  GRH Kampfgruppe NORD

W rekonstrukcji uczestniczyło tez kilkoro małoletnich dzieci odgrywających role łączników. 

Organizacja oraz koordynacja inscenizacji:

-Joachim Werner z GRH Kampfgruppe „Edelweiss”,

Scenariusz, scenografia i adaptacja obiektu na potrzeby inscenizacji:
 - Wili z GRH Kampfgruppe NORD

 

Muzeum Obrony Wybrzeża serdecznie dziękuje rekonstruktorom za ogromne zaangażowanie, pomysłowość i oddanie realizmu wojny.

 

Poniżej link do zdjęć autorstwa Heidi Stiglitz Photography:

https://drive.google.com/drive/folders/1yMf_7ATTaVywh1AJC24DIUBPTxDMpMoK

 

NASZ PATRON

Komandor Zbigniew Przybyszewski