Zapraszamy od 17.00 do 23.00

 Jak co roku, Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu"  zaprasza na NOC MUZEÓW.

Zapraszamy do darmowego, nocnego zwiedzania naszego Muzeum.

Serdecznie zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy przed sceną - którą poprowadzi niezrównana Basia Tabor.

Zapraszamy także do zabawy przy ognisku, do pieczenia kiełbasek i wspólnego śpiewania.

Naszą główną atrakcja będzie jednak widowisko militarne, w którym, jak co roku wezmą udział grupy zainteresowanych widzów.

Stanowisko ogniowe B3 wraz przyległym terenem stanie się polem bitwy o przyczółek Czerniakowski  w czasie Powstania Warszawskiego.

Gdy Powstanie już dogorywało, oddziały AK na Powiślu Czerniakowskim – wsparte od 16 września przez kilkuset żołnierzy 9. pułku piechoty Wojska Polskiego – przez blisko dwa tygodnie desperacko broniły przyczółka. W dniu 13 września Niemcy wypchnęli powstańców z rejonu ul. Książęcej, przerywając w ten sposób połączenie Czerniakowa ze Śródmieściem . W dniu 19 września, wobec przewagi nieprzyjaciela oraz braku widoków na pomoc zza Wisły, przeprowadzono częściową ewakuację Czerniakowa. Blisko 260 żołnierzy Zgrupowania „Radosław” zeszło do kanałów i podjęło próbę ewakuacji się na Mokotów, reszta powstańców i 200 berlingowców walczyło dalej w obronie przyczólka.

 

Osobom chcącym wziąć udział w inscenizacji jako widzowie przypominamy o pobraniu przepustki w kasie muzeum, w dniu inscenizacji , będą one kolportowane przez pracowników muzeum. Tylko przepustka uprawnia do wejścia na teren inscenizacji przy stanowisku B3 w określonych godzinach. Ograniczanie liczbowo grupy na dana inscenizacje wynika bezpieczeństwa oraz specyfiki pokazu.

Ze względu na silne efekty pirotechniczne we wnętrzu ciemnego bunkra nie zgadzamy się dla wspólnego bezpieczeństwa na wprowadzanie na inscenizację dzieci i kobiet w ciąży.

Czas trwania inscenizacji to około 30 min . Poniżej godziny poszczególnych bloków inscenizacyjnych.

I -17.00

II-17.30

III- 18.00

IV-18.30

V-19.00 19.30-20.00 - przerwa techniczna

VI-20.00

VII-20.30

VIII-21.00

IX-21.30 X-22.00

NASZ PATRON

Komandor Zbigniew Przybyszewski