Wirtualna rzeczywistośc na baterii Laskowskiego

02 Wrz 2021

2 września w sali kinowej Muzeum Obrony Wybrzeża  odbył się premierowy pokaz WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI zorganizowany dla władz naszego miasta.

Projekt autorstwa pasjonatów z firmy CWR (https://cwr.com.pl/) pod kierownictwem p. Roberta Witosławskiego - wnuka Obrońcy Helu - przenosi nas na helski cypel w 1939 roku.

Projekt o nazwie „Wirtualny Rejon Umocniony Hel i Bateria Cyplowa 1939”, zrealizowała grupa rekonstruktorów historycznych, działających od 2014 roku przy EGRH (Elektronicznej Grupie Rekonstrukcji Historycznych), oraz centrum CWR (Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji) wydzielonego w 2018 r. na potrzeby rozwoju projektów w wirtualnej rzeczywistości.

Dzięki specjalnemu hełmowi przenosimy się w ułamku sekundy w 1939 rok.  Spacerujemy po baterii im. Heliodora Laskowskiego, odwiedzamy wszystkie cztery działa BOFORSA z magazynami pełnymi przygotowanej amunicji, wchodzimy na drewnianą wieżę kierowania ogniem, na której stoją oryginalne, przedwojenne dalmierze - a w oddali widzimy na wodach Zatoki pancernik Schleswig-Holstein! Bateria oddaje salwę ze wszystkich dział, a my na strzelnicy  możemy postrzelać do tarczy z Visa i karabinu maszynowego.

Pokazy dostępne dla publiczności odbędą się na stanowisku bat. Laskowskiego 3,4 i 5 września w godz. 11-15.


14 VIII 2021 r. wręczenie medalu im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego

17 Sie 2021

Z  wielką przyjemnością i satysfakcją  informujemy, że medal komandora Zbigniewa Przybyszewskiego nr  nr 10/I/2021 został jednogłośnie przyznany Panu dr Witoldowi Mieszkowskiemu. Wręczenie medalu odbyło się w sali poświęconej procesowi komandorów. Medal wręczyli dyrektor HKM Wojciech Waśkowski i dyrektor MOW Władysław Szarski w obecności grupy rekonstruktorów.

Pan dr Witold Mieszkowski - syn zamordowanego w 1952 r. przez komunistyczne władze kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, całe swoje życie poświęcił walce o ujawnienie sprawy haniebnych wyroków, na które skazano siedmiu helskich komandorów.

Czytaj więcej


Rajd motocyklowy Pamięci Żołnierzy - ofiar katastrofy 2010 r w Smoleńsku

17 Sie 2021

17 sierpnia 2021 r nasze muzeum odwiedził rajd motocyklowy "ŚLADAMI ADMIRAŁA FLOTY ANDRZEJA KARWETY".

Wśród około 60 uczestników rajdu znajdowała się także pani Mariola Karweta - żona ś.p. adm. A. Karwety.

Nasi goście, przywitani przez dyrektora Helskiego Kompleksu Muzealnego Wojciecha Waśkowskiego z zainteresowaniem zwiedzili wystawy naszego Muzeum.


Koncert "Cztery pory roku" A.Vivaldiego w MOW

03 Sie 2021

Piątego sierpnia 2021 r. w kręgu działobitni stanowiska B-2 "BRUNO" odbył się koncert w ramach XX MIĘDZYNARODOWEGO LETNIEGO FESTIWALU KULTURY I SZTUKI.

Cappella Gedanensis z udziałem solisty Łukasza Długosza (flet) zaprezentowała żywiołowo zagrane 4 koncerty Antonio Vivaldiego znane jako "CZTERY PORY ROKU".

Muzyce towarzyszyły  cztery sonety Agnieszki Osieckiej napisane specjalnie dla tych utworów.

Czytaj więcej


NASZ PATRON

Komandor Zbigniew Przybyszewski