70 rocznica śmierci kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego

02 Gru 2022

16 grudnia przypada 70 rocznica zamordowania w więzieniu patrona naszego muzeum – kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego.

Zbigniewa Przybyszewskiego wraz z jego dwoma kolegami, Obrońcami Helu w 1939 roku – kmdr. Stanisławem Mieszkowskim i kmdr. Jerzym Staniewiczem, komunistyczny kat zabił w piwnicy więzienia na Rakowieckiej, strzałem w tył głowy. Tę egzekucję wykonano z wyroku opanowanego przez bezpiekę wojskowego sądu, po dwóch latach nieustannych przesłuchań i więziennych tortur.

Wyrok wydano bez żadnych dowodów winy – opierając się wyłącznie na zeznaniach wymuszonych na oskarżonych niekończącymi się torturami więziennych przesłuchań.

Ten zakłamany wyrok na wieki okrył hańbą ówczesny wymiar sprawiedliwości.

Kmdr Zbigniew Przybyszewski, do końca hardy i nieugięty – odmówił napisania prośby o łaskę.

Tych doskonałych oficerów Marynarki Wojennej zgładzono na postrach innym, zgładzono, gdyż nie rokowali nadziei na „komunistyczną reedukację”, ponieśli śmierć wraz z niezliczonymi ofiarami bezpieki w tamtych czasach.

Przez długie lata – mimo oficjalnej rehabilitacji skazanych – Marynarka Wojenna okrywała ich losy milczeniem.

Przez całe lata rodzina komandora nie wiedziała nawet, gdzie pogrzebano Jego ciało. Dopiero w wyniku ekshumacji na warszawskich Powązkach i serii badań genetycznych – wiosną 2014 roku poinformowano oficjalnie o odnalezieniu i identyfikacji szczątków  komandora Zbigniewa Przybyszewskiego.

Dopiero 16 grudnia 2017 r, w 65 rocznicę pozbawienia życia Zbigniewa Przybyszewskiego, po mszy w kościele garnizonowym na Oksywiu szczątki trzech zamordowanych komandorów przewieziono na lawetach na Cmentarz Marynarski na Oksywiu i tam z asystą wojskową, w obecności prezydenta RP pochowano uroczyście w specjalnie zaprojektowanej Kwaterze Pamięci.

Pamiętajmy zawsze o naszych Bohaterach, cześć ich pamięci!

  • 16 grudnia o godz. 9 w kościele Garnizonowym w Gdyni (ul. Śmidowicza)  będzie odprawiona msza święta poświęcona zamordowanym komandorom. Po mszy odbędzie się przemarsz na cmentarz marynarski na Oksywiu, gdzie odbędzie się druga część uroczystości. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej uroczystości.
  • Zapraszamy do wysłuchania „Ballady o komandorze Zbigniewie Przybyszewskim”

 


Model pancernika BISMARCK dla MOW

18 Wrz 2022

Wykonany przez Marcina Wawrzynkowskiego wspaniały model pancernika BISMARCK znalazł we wrześniu 2022 r. spokojną przystań w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, gdzie wzbogaci modernizowaną obecnie  wystawę "Ciekawostki Najcięższej Artylerii".
Natomiast, wykonany przez Tomasza Bilkiewicza model okrętu podwodnego typu Kobben wzbogacił wystawę "Warsztat Modelarza".


Rocznica urodzin kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego

22 Wrz 2022

Dziś, 22 IX, w 115-tą rocznicę urodzin naszego Patrona, bohatera obrony Helu - kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego, jego wnuczka Anna Narloch w towarzystwie męża złożyła wiązankę kwiatów pod poświęconą Przybyszewskiemu tablicą na stanowisku baterii im. Heliodora Laskowskiego. Tą baterią dowodził Zbigniew Przybyszewski przez 32 dni obrony Helu, skutecznie utrzymując na dystans cała potężną flotę Kriegsmarine.

Po wojnie Zbigniew Przybyszewski wrócił z niewoli do Polski, odbudowywał  przez 5 lat Polską Marynarkę Wojenną, awansował, dostawał odznaczenia, świetne opinie i coraz wyższe stanowiska wojskowe. Po niespodziewanym aresztowaniu przez Informację Wojskową i dwuletnim brutalnym śledztwie został za wymyślone przez bezpiekę rzekome przestępstwa skazany na śmierć i zastrzelony w piwnicy więzienia.

Rehabilitacja wykazała po latach pełną niewinność  tego wspaniałego oficera i żarliwego patrioty.

Cześć jego pamięci!


Pokazy wirtualnej rzeczywistości w MOW

19 Sie 2022

W obiektach naszego Muzeum odbyły się bezpłatne pokazy VR – WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI – pod nazwą: "Dwie plaże chwały 1939/44 - helskie korzenie D-Day"

W dniach 21-22 .08  Muzeum Obrony Wybrzeża - Sala kinowa

W dniach 23-27.08  na Baterii im. Heliodora Laskowskiego:

-  Schron Stanowiska nr 4 Baterii Cyplowej przy drodze na plażę ( armata)

-  Schron centrali artyleryjskiej  (200m od stanowiska nr 3 w kierunku Helu)

>>>>> PROGRAM POKAZÓW


NASZ PATRON

Komandor Zbigniew Przybyszewski